مركز تحقيقات كارآفرين-تك-Entrepreneur Research Center\|سامانه ثبت اختراع\| دانشگاه فنی و حرفه ای - دانشکده فنی و حرفه ای مشهد

امروز: پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷

مقام معظم رهبری: اگر ژرف یابی و پژوهش نباشد; نتیجه اش یک جا ایستادن، در جا زدن و با دنیای پیرامون خود به تدریج بیگانه تر شدن است.

Nivo Slider Demo

محل فعلی شما : صفحه اصلی

معافیت مالیاتی شرکت‌های دانش‌بنیان رسیدگی می شود

 

نوآوری-خلاقیت-ایده-دانش بنیان

 

بخشنامه معافیت مالیاتی شرکت دانش بنیان در سال مالی ۱۳۹۴ به ادارات مالیاتی کل کشور ابلاغ شد که براساس آن به معافیت مالیاتی شرکتهای دانش بنیان در گروههای ویژه رسیدگی می شود.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سیدمحمد صاحبکارخراسانی رئیس امور شرکت ها و موسسات دانش بنیان معاونت علمی گفت: بر اساس ماده (۳) «قانون حمایت از شرکتها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات» ، ماده (۲۰) آیین نامه اجرایی قانون و دستورالعمل اجرایی ماده (۲۲) آیین نامه اجرایی قانون، درآمدهای مشمول مالیات شرکتها و مؤسسات دانش­ بنیان ناشی از قراردادها و فعالیتهای تحقیق و توسعه، تجاری سازی و تولید محصولات و خدمات دانش بنیان به مدت پانزده سال از مالیات موضوع ماده (۱۰۵) قانون مالیاتهای مستقیم معاف هستند.

دبیر کارگروه ارزیابی شرکتهای دانش بنیان گفت: بر اساس توافق به عمل آمده با سازمان امور مالیاتی، اطلاعات شرکتهای دانش بنیان که تا پایان سال ۱۳۹۴ در «کارگروه ارزیابی شرکتهای دانش بنیان» تایید شده بودند، به سازمان امور مالیاتی کشور ارسال شد که متعاقبا از سوی رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، بخشنامه شماره ۶۰/۶۵/۲۰۰ مورخ ۱۴ آذر ۱۳۹۵ مربوط به اسامی شرکتهای دانش بنیان مورد تایید کارگروه، به همراه مصادیق فعالیتهای دانش بنیان آنها به ادارات کل امور مالیاتی در سطح کشور ابلاغ شد که برای همه میزان مالیاتی لازم الاجرا است.

صاحبکار افزود: با توجه به روال سال گذشته در تمامی استان­ها، گروه­های رسیدگی ویژه متشکل از ماموران مالیاتی دارای تخصص، پرونده­های مالیاتی شرکتهای دانش بنیان را رسیدگی خواهند کرد تا پرونده ها با دقت و سرعت بیشتری بررسی شود.

رئیس امور شرکتها و موسسات دانش بنیان با بیان وجود برخی مشکلات در دسترسی میزان مالیاتی به مصادیق فعالیتهای دانش بنیان شرکتها در سال گذشته خاطر نشان کرد: با توجه به هماهنگی­های انجام شده با سازمان امور مالیاتی در حال حاضر اطلاعات مربوط به شرکتها و موسسات دانش بنیان در بخش استعلامها سامانه اشخاص حقوقی قابل مشاهده و در دسترس ممیزان مالیاتی است.

صاحبکار اظهار داشت: با توجه به اینکه این معافیت مدت زمان کوتاهی است که در کشور در حال اعمال است از سازمان امور مالیاتی درخواست شده به منظور تبیین کامل فرآیند معافیت مالیاتی شرکتهای دانش بنیان و انجام اطلاع‌رسانی لازم، پس از مشخص شدن گروه­های رسیدگی متشکل از ماموران مالیاتی دارای تخصص، جلسه­ای مشترک با حضور میزان شرکت­های دانش بنیان برگزار شود.

دبیر کارگروه ارزیابی شرکتهای دانش بنیان افزود: همزمان با استفاده شرکتها و موسسات دانش بنیان از معافیتهای مالیاتی موضوع ماده (۳) قانون، امکان برخورداری آنها از سایر معافیتهای مالیاتی از جمله معافیتهای مالیاتی واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی مستقر در پارکهای علم و فناوری، موضوع ماده (۹) قانون (موضوع بخش­نامه سازمان امور مالیاتی شماره ۹۱۱۳/۲۰۰/ص مورخ ۲۰/۵/۱۳۹۲) فراهم است.

عضو هیات علمی پژوهشکده مطالعات فناوری افزود: شرکتهای معرفی شده فقط در بازه زمانی بعد از تاریخ تایید در کارگروه ارزیابی شرکتهای دانش بنیان می توانند از معافیت مالیاتی استفاده کنند و درآمد آنها در تاریخ قبل از تایید مشمول مالیات می شود.

صاحبکار با بیان اینکه اطلاعات شرکتها که در اختیار ادارات کل مالیاتی سراسر کشور قرار گرفته، صرفا تا انتهای سال مالی ۱۳۹۴ معتبر است، افزود: برای معافیت سال­های آتی اسامی شرکتها و موسسات دانش بنیان به همراه مصادیق فعالیتهای دانش بنیان آنها پس از تکمیل و به روز رسانی به صورت سالیانه از سوی دبیرخانه کارگروه به سازمان امور مالیاتی اعلام خواهد شد.

به گفته وی، از این رو فرآیندهای ارزیابی معافیت مالیاتی سال مالی ۱۳۹۵ نیز از دی ماه امسال آغاز خواهد شد و تمامی شرکتها برای استفاده از این معافیت لازم است اطلاعات خود را تکمیل نمایند.

دبیر کارگروه ارزیابی شرکتهای دانش بنیان با اشاره به ارزیابی هرساله شرکتهای متقاضی افزود: برخی از شرکتها که در سالهای گذشته تایید شده بودند، بر اساس ارزیابی مجدد در سال اخیر، حایز معیارهای لازم شناخته نشدند و لذا از فهرست شرکتهای مشمول معافیت مالیاتی حذف شدند.

به گزارش مهر، بخشنامه شماره ۶۰/۶۵/۲۰۰ مورخ ۱۴ آذر ۱۳۹۵ به همراه فهرست کامل (۲۰۲۸) شرکت دانش بنیان مشمول معافیت مالیاتی و اطلاعات تکمیلی و مقررات مرتبط با معافیت مالیاتی شرکتهای دانش بنیان بر روی سامانه www.Daneshbonyan.ir  قرار دارد.

به کانال تلگرامی ما بپیوندید:

https://Telegram.me/Iranidea

https://telegram.me/iransherkat